HAPPY HALLOWEEN czyli HALLOWEEN W SZKOLE

Jak co roku, w Ameryce, Australii i niektórych częściach Wielkiej Brytanii świętowano Halloween. Święto to obchodzone jest w przeddzień Wszystkich Świętych, gdyż Halloween po polsku to właśnie Wigilia Wszystkich Świętych. Halloween wywodzi się z kultury celtyckiej. Celtowie wierzyli, że 31 października, kiedy to według ich kalendarza przypadał początek jesieni i zimy, duchy zmarłych odwiedzają ziemię. Chcąc zmylić lub powstrzymać złe duchy od wchodzenia do domów i przenikania do ciał, ludzie zakładali kostiumy, maski i rozpalali ogniska. W Irlandii ludzie w barwnych przebraniach odprowadzali duchy do bram miasta. W Anglii żebracy chodzący od domu do domu obiecali modlić się za dusze zmarłych w zamian za drobne ofiary. W ten sposób prawdopodobnie narodziła się jedna z Halloweenowych tradycji, trick or treat, tłumaczone na polski jako figiel lub poczęstunek. Do dziś dzieci przebrane za duszki, wiedźmy, czarne koty, odwiedzają domy swoich sąsiadów. Ci z nich, którzy nie okażą się hojni i nie poczęstują dzieci słodyczami, powinni spodziewać się psikusa – szpilek w zamku u drzwi lub wysmarowanych mydłem okien.

JAK ŚWIĘTOWALIŚMY HALLOWEEN w Szkole Podstawowej nr 2 w Dynowie

Nasze szkolne Halloween rozpoczęło się krótkim występem uczniów klas trzecich i czwartych, w którym przybliżyli wszystkim historię Halloween oraz zademonstrowali taniec i śpiew do piosenki „It’s Halloween” oraz recytację wiersza L.J. KERNA „Dwa duchy” . Następnie odbyło się ogłoszenie wyników konkursów zorganizowanych z okazji tego święta. Tak więc w konkursie na najciekawszy plakat o tematyce Halloween wygrała klas4 4 zdecydowanym aplauzem całej szkolnej społeczności i w nagrodę otrzymała seans filmów amerykańskich. Natomiast zwycięzcami konkursu plastycznego na interesujący projekt stroju na Halloween zostali: w klasie IV – I miejsce Paulina Wandas, II miejsce Weronika Hadam i III miejsce Kamila Bułdak, w klasie III – I miejsce Aleksandra Bujdasz, II miejsce Agnieszka Kłosowska, III miejsce Patrycja Kocyła, w klasie II- I miejsce Adrian Bechta, II miejsce Joanna Sochacka, III miejsce Maciek Siry, w klasie I – I miejsce Gabrysia Siry, II miejsce Kacper Bujdasz. Jak na Halloween przystało, wszyscy zostali poczęstowani słodyczami i zasileni „6” z aktywności z języka angielskiego. W Halloweenową noc odbywają się bale, na które obowiązkowo należy przebrać się za „straszydło”. W tym roku   po raz pierwszy odbył się w  szkole  Halloweenowy bal. Uczniowie sami przygotowali dekoracje, które ozdobiły „salę balową” czyli salę gimnastyczną. Niezwykły nastrój stworzyły wydrążone świecące dynie, również wykonane przez dzieci z naszych szkół. Przybyli na bal wykazali się niezwykłą pomysłowością i talentami plastycznymi w przygotowaniu strojów. Dominowały wiedźmy, ale były również clawny, kotki, kowboje, nietoperze i duchy. Jak na Halloweenowy bal przystało, odbył się konkurs na najbardziej pomysłowy strój. Jak orzekło jury, któro miało wielki problem z dokonaniem wyboru „najbardziej pomysłowego stroju” wszystkie stroje były pomysłowe, wymagały dużego zaangażowanie dzieci i rodziców i wszystkie przebrane osoby zostały nagrodzone najpierw oklaskami, a następnie słodyczami. Halloweenowy bal nie może obejść się bez konkursu „apple – bobbing”, czyli łowienia jabłka zębami. Dzieci szybko poradziły sobie z pływającymi jabłkami. U nas miała również  miejsce sucha wersja tej zabawy czyli kto szybciej zje ciastko. Przybyłe na bal dzieci  mogły wziąć udział także w innych zabawach, takich jak: taniec z balonem, wyścig wiedźm na miotle oraz owijanie mumii papierem toaletowym.  Zabawa była wspaniała i już dziś zapraszamy wszystkie dzieci z naszych szkół na przyszłoroczny bal Halloweenowy. W Halloweenowy wieczór przebierańcy zbierają słodycze. U nas było tak samo, wszyscy wygrywający w konkursach dostawali słodycze.  Halloweenowy bal i inne Halloweenowe atrakcje zostały zorganizowane przez nauczycielkę języka angielskiego Krystynę Wandas.